Program Committee

  1. Parallel and Distributed Architectures Track

Chairs:

  • Marco Aldinucci, Universita’ degli Studi di Torino
  • Vladimir Voevodin, Moscow University

TPC members:

  • Masoud Daneshtalab, KTH Royal Institute of Technology
  • Vladimir Getov, University of Westminster
  • Atanas Hristov, University of Information Science and Technology
  • Sidi Ahmed Mahmoudi, University of Mons
  • Anatoly Melnyk, Lviv Polytechnic National University
  • Viktor Melnyk, John Paul II Catholic University of Lublin
  • Yusen Li, Nanyang Technological University
  • Zengxiang Li, Institute of High Performance Computing Agency for Science, Technology and Research Singapore
  • Yongchao Liu, Georgia Institute of Technology
  • Haikun Liu, Huazhong University of Science and Technology
  • Ali Shoker, HASLab/INESC TEC &University do Minho, Portugal
  • Andrei Tchernykh, CICESE Research Center
  • Massimo Torquati, University of Pisa
  • Zeke Wang, NTU
  • Beat Wolf, HES-SO
  • Liao Xiaofei, Huazhong University of Science and Technology
  • Quanqing Xu, Data Storage Institute, A*STAR
  • Ramin Yahyapour, GWDG – University of Göttingen
  • Jianlong Zhong, GRAPHSQL INC

  1. Software Systems and Programming Track

Chairs:

  • Jose Daniel Garcia, University Carlos III of Madrid
  • Xinjun Mao, National University of Defense Technology

TPC members:

  • Pedro Alonso, Universitat Politècnica de València
  • Daniel Andresen, Kansas State University
  • Suren Byna, Lawrence Berkeley National Laboratory
  • Yuc-Shan Chang, National Taipei University
  • Massimo Coppola, Institute of Information Science and Technologies (ISTI/CNR)
  • Peter Kilpatrick, Queen’s University Belfast
  • Sookyun Kim, Paichail University
  • Alejandro León Salas, University of Granada
  • Kenneth O’Brien, University College Dublin
  • Nina Popova, Moscow State University
  • Salvatore Ruggieri, Dipartimento di Informatica, Università di Pisa
  • Subhash Saini, NASA
  • Sven-Bodo Scholz, Heriot-Watt University
  • Peter Strazdins, The Australian National University
  • Domenico Talia, University of Calabria
  • Hiroyuki Tomiyama, Ritsumeikan University
  • Didem Unat, Lawrence Berkeley National Laboratory
  • Salvatore Venticinque, Seconda Università di Napoli

  1. Distributed and Network-based Computing Track

Chairs:

  • Peter Kropf, University of Neuchatel
  • Laurent Lefevre, Inria, Ecole Normale Superieure of Lyon, France

TPC members:

  • Cosimo Anglano, Universitá del Piemonte Orientale
  • Aparicio Carranza, New York City College of Technology
  • Aniello Castiglione, Department of Computer Science, University of Salerno
  • Tzung-Shi Chen, National University of Tainan
  • Casimer Decusatis, Marist College
  • Ciprian Dobre, University Politehnica of Bucharest
  • Ansgar Gerlicher, Stuttgart Media University
  • Harald Gjermundrod, University of Nicosia
  • Christos Grecos, Independent consultant
  • Jia Hu, Liverpool Hope University
  • Paul Lu, University of Alberta
  • Md. Obaidur Rahman, Dhaka University of Engineering and Technology (DUET), Gazipur
  • Andrey Sozykin, Ural Federal University named after the first President of Russia B. N. Yeltsin
  • Baijian Yang, Purdue University

  1. Big Data and its Applications Track

Chairs:

  • Dana Petcu, West University of Timisoara
  • Domenico Talia, University of Calabria

TPC members:

  • Alba Amato, Seconda Università degli Studi di Napoli
  • Marcos Assuncao, Inria, LIP, ENS Lyon
  • Ladjel Bellatreche, LIAS/ISAE-ENSMA
  • Tania Cerquitelli, Politecnico di Torino
  • Zizhong Chen, University of California, Riverside
  • Félix Cuadrado, Queen Mary University of London
  • Saptarshi Debroy, University of Missouri-Columbia
  • Yacine Djemaiel, Communication networks and Security, Res. Lab
  • Marc Frincu, University of Southern California
  • Jaafar Gaber, Universite de Technologie de Belfort-Montbeliard
  • Victor Gergel, Nizhni Novgorod State University
  • Pilar Gonzalez-Ferez, University of Murcia
  • Shadi Ibrahim, Inria, Rennes Bretagne Atlantique Research Center
  • Panagiotis Karampelas, Hellenic Air Force Academy
  • Kuan-Chou Lai, Department of Computer Science, National Taichung University of Education
  • Zhen Ling, Southeast University
  • Xiao Liu, School of Information Technology, Deakin University
  • Fabrizio Marozzo, DIMES, University of Calabria
  • Eunok Paek, Hanyang University
  • Francesco Palmieri, Federico II University
  • Florin Pop, University Politehnica of Bucharest
  • Rajiv Ranjan, The University of New South Wales
  • Rizos Sakellariou, University of Manchester
  • Paolo Trunfio, DEIS, University of Calabria
  • Genoveva Vargas Solar, CNRS-LIG-LAFMIA
  • Chen Wang, CSIRO ICT Center
  • You-Chiun Wang, National Sun Yat-sen University
  • Chao-Tung Yang, Department of Computer Science, Tunghai University
  • Peng Zhang, Stony Brook University

  1. Parallel and Distributed Algorithms Track

Chairs:

  • Stefano Markidis, KTH
  • Thomas Rauber, University of Bayreuth

TPC members:

  • Jorge Barbosa, FEUP
  • George Bosilca, Innovative Computing Laboratory – University of Tennessee
  • Massimo Cafaro, University of Salento
  • Pedro Castillo Valdivieso, University of Granada
  • Stefania Colonnese, Universita’ di Roma “La Sapienza”
  • Raphaël Couturier, University of Franche Comte
  • Gregoire Danoy, University of Luxembourg
  • Juan-Carlos Díaz-Martín, University of Extremadura
  • Neki Frasheri, Polytechnic University of Tirana
  • Franco Frattolillo, Department of Engineering – University of Sannio
  • Daniel Grosu, Wayne State University
  • Che-Rung Lee, National Tsing Hua University
  • Laurent Lefevre, INRIA
  • Amit Majumdar, University of California San Diego, San Diego Supercomputer Center
  • Susumu Matsumae, Saga University
  • Hirotaka Ono, Kyushu University
  • Kalyan Perumalla, Oak Ridge National Laboratory
  • Dana Petcu, West University of Timisoara
  • Francoise Sailhan, CNAM
  • Patricia Stolf, irit
  • Wei Xue Tsinghua, University
  • Baoliu Ye, Nanjing University

  1. Applications of Parallel and Distributed Computing Track

Chairs:

  • Gudula Ruenger Chemnitz, University of Technology
  • Tomoaki Tsumura, Nagoya Institute of Technology

TPC members:

  • Nikzad Babaii Rizvandi, University of sydney, NICTA
  • Miguel Cárdenas Montes, CIEMAT
  • Jerry H. Chang, National Center for High-performance Computing
  • Yu Chen, State University of New York – Binghamton
  • Jose Alfredo Ferreira Costa, UFRN – Universidade Federal do Rio Grande do Norte
  • Bogusław Cyganek, AGH University of Science and Technology
  • Paolo Gasti, New York Institute of Technology
  • Jing Gong, KTH
  • Houcine Hassan, Universitat Politecnica de Valencia
  • Algirdas Lančinskas, Institute of Mathematics and Informatics
  • Chunyu Lin, HTC Corp., Taiwan
  • Esmond Ng, Lawrence Berkeley National Laboratory
  • Gabriel Rodríguez, Universidade da Coruña
  • Dragan Simic, University of Novi Sad, Faculty of Technical Sciences
  • Radu Tudoran, HUAWEI ERC
  • Jin Wei, University of Akron
  • Roman Wyrzykowski, Czestochowa University of Technology
  • Yunhui Zheng, IBM T. J. Watson Research Center

  1. Service Dependability and Security in Distributed and Parallel Systems Track

Chairs:

  • Pascal Bouvry, University of Luxembourg
  • George Loukas, University of Greenwich

TPC members:

  • Giulio Aliberti, Università degli Studi Roma 3
  • Jorge Bernal Bernabe, University of Murcia
  • Md Zakirul Alam Bhuiyan, Temple University, USA
  • Oana Boncalo, University Politehnica of Timisoara
  • Arcangelo Castiglione, Department of Computer Science, University of Salerno
  • Susan Donohue, University of Virginia
  • Christian Esposito, University of Salerno
  • Ugo Fiore, Federico II University
  • Yonggang Huang, Beijing Institute of Technology
  • Wenjun Jiang, HunanUniversity
  • Edward Jung, Kennesaw State University
  • Georgios Kambourakis, University of the Aegean
  • Muhammad Khurram Khan, King Saud University
  • Liang Luo, swu
  • Sabu M Thampi, Indian Institute of Information Technology and Management – Kerala
  • Barbara Masucci, University of Salerno
  • Fernando Pereniguez-Garcia, Catholic University of Murcia
  • Yongli Ren, Deakin University
  • Antonio Ruiz-Martínez, University of Murcia
  • Sheng Wen, Deakin University
  • Xiaofei Xing, Guangzhou University, China
  • Mazdak Zamani, Kean University

  1. Internet of Things and Cyber-Physical-Social Computing Track

Chairs:

  • Pedro J. Marron, University of Duisburg-Essen
  • Yunsheng Wan, Kettering University

TPC members:

  • Jing Chen, National Cheng Kung University
  • Eugen Dedu, University of Franche-Comté
  • Luis Javier García Villalba, Complutense University of Madrid, UCM
  • Shi-Jinn Horng, Department of Computer Science and Information Engineering, National Taiwan University of Science and Technology
  • Jaime Lloret, Universidad Politécnica de Valencia
  • Wei Lu, Keene State College
  • Stefano Marrone, Second University of Naples
  • Alejandro Masrur, TU Chemnitz
  • Md. Abdur Razzaque, University of Dhaka
  • Ali Shoker, HASLab/INESC TEC and the University of Minho
  • Giandomenico Spezzano, CNR-ICAR and University of Calabria
  • Yunsheng Wang, Kettering University
  • Martine Wedlake, IBM
  • Daqiang Zhang, Tongji University
  • Xingquan Zhu, Florida Atlantic University
  • Sotirios Ziavras, New Jersey Institute of Technology

  1. Performance Modeling and Evaluation Track

Chairs:

  • Tomas Margalef, Universitat Autonoma de Barcelona

TPC members:

  • Danilo Ardagna, Politecnico di Milano
  • Novella Bartolini, University of Rome Sapienza
  • Siegfried Benkner, University of Vienna
  • Ana Cortes, Departament d’ Arquitectura de Computadors i Sistemes Operatius. Universitat Autònoma de Barcelona
  • Sun-Yuan Hsieh, National Cheng Kung University
  • Mauro Iacono, Seconda Università degli Studi di Napoli
  • Helen Karatza,  Aristotle University of Thessaloniki
  • José Miguel Mantas, University of Granada
  • Francesco Moscato, Second University of Naples
  • Takeshi Nanri, Kyushu University
  • Cathryn Peoples, Queen Mary University of London
  • Salvador Petit, Universidad Politécnica de Valencia
  • Heng Qi, Dalian University of Technology
  • Hamid Sarbazi-Azad, Sharif University of Technology and IPM
  • Anna Sikora, CAOS – UAB
  • David E. Singh, University Carlos III of Madrid
  • Juan A. Rico-Gallego, Universidad de Extremadura
  • Magdalena Szmajduch, Cracow University of Technology
  • Daisuke Takahashi, University of Tsukuba
  • Qian Wang, Wuhan University
  • Zhibo Wang, Wuhan University
  • Weigang Wu, Sun Yat-sen University
  • Deze Zeng, China University of Geosciences
  • Dongfang Zhao, Pacific Northwest National Laboratory